Gebe ve Emzikli Anneler İçin Beslenme

Gebeliğin getirdiği ek yük nedeniyle, gebelik öncesinde, sebelik süresince ve sonrasında kadınların yeterli miktarda yemek yemeye gereksinimleri vardır. Bebeklerinin de hem doğumdan önce, hem de sonra iyi beslenmeleri gerekir. Bir kadın gebe veya emzikli olduğu zaman kendisi ile birlikte bebeğin de besin ögeleri gereksinimlerini karşılamalıdır.

Eğer annenin diyeti bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değilse, bebek annenin kendi besin ögeleri depolarını kullanır ve azaltır. Bu da annenin hastalanma riskini artırır ve bebeğin gelişimini etkiler. Gebe ve emzikli kadınlar, kendilerinin ve gelişmekte olan bebeklerinin besin ögeleri ihtiyacını karşılamak için ek besin tüketme gereğinin farkında olmalıdır.

Karbonhidratlar ve yağlar: Bunlar ihtiyaç duyulan ek enerjiyi karşılar.


(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).push({});

Protein, vitaminler ve mineraller (özellikle demir, iyot, kalsiyum, folik asit, A, C, ve K vitminleri) : Bunlar; özellikle bebeğin kaslarının, organlarının ve dokularının kemiklerinin ve dişlerinin yapımı ile hemoglobin ve kanın oluşması için önemlidir.

Bu gereksinimler genellikle taze meyveler ile turuncu renkli ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri kapsayan çok çeşitli besinleri yemekle karşılanabilir.  Meyve ve sebzeler aynı zamanda iyi bir posa kaynağıdır. Posa gebelik sırasında yaygın olarak görülen kabızlığın önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Gebe kadınlar, kendilerinin ve gelişmekte olan bebeklerinin iyi bir şekilde beslendiğinden emin olmak için düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmeleri konusunda teşvik edilmelidir. Eğer anne bazı özel besin ögelerini yeterli miktarda alamıyorsa diyetiyle ilgili önerilerde bulunulmalıdır.

Bazı durumlarda vitemin ve mineral takviyesi önerilebilir, ancak bu sadece hekim önerisi ile alınmalıdır. Gebelik sırasında özellikle demire olan ihtiyaç artar ve genellikle takviye olarak alınması gerekir. Folik asit ve bazı bölgeler için iyot takviyesinin yapılması da sık olarak önerilmektedir.

Emzikli annelerde çeşitli besinler içeren, besleyici bir diyete ihtiyaç duyarlar.Emzikli kadınlar yeterli miktarda enerji ve protein almalıdır. Meyve suları ve çorbalar tüketerek fazladan sıvı almaları da aynı şekilde önemlidir.

Konuyla ilgili sitemizde yer alan aşağıdaki konuları da incelemeniz önerilmektedir:
Protein Nedir? Proteinlerin Çeşitleri Ve Özellikleri
D Vitamini Nedir? Sağlığımıza Etkileri ve D Vitamini Kaynakları
Sağlıklı Beslenme Nedir? Neden Önemlidir?
Karbonhidrat Nedir? Karbonhidratların Önemi

www.aykutsaritas.com

Göz Atın!

Horlama Nedir? Horlama Çeşitleri ve Nedenleri

Horlama Nedir? Horlama Hakkında Kısa Bilgiler Horlama;  Türk Dil Kurumu tarafından “Uyku sırasında soluk alırken …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir