Enjektör İşemesi Nedir, Nasıl Belli Olur?

Enjektör İşemesi Nedir? Araçlarımız için son derece önem arz eden parçalar arasında yer alan enjektörlerin zaman içerisinde bozulması, beraberinde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Enjektör işemesi olarak bilinen bu arıza hakkında araç sahiplerinin merak ettiği detayları sizlerle paylaşmak istedik. Enjektör İşemesi Arızası, Enjektör İşemesi bozulması

Enjektörün normal değerleri dışında yaptığı püskürtme işlemi halk arasında “Enjektör işemesi” olarak bilindiğinden dolayı sizlere bu konu hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Enjektör işemesi nedir?

Araçlarımızda yer alan yakıtların yanması için motor içerisine püskürtülmesini sağlayan parçanın adı Enjektör olarak geçmektedir. Araç standartlarına uygun bir şekilde değil de aşırı şekilde püskürtme yapan araçlarda, Enjektör işemesinin meydana gelmesi araçlarda kendi belli etmektedir.

enjektor işlemesi nedir
enjektor işlemesi nedir

Enjektör işemesinin meydana geldiğini nasıl anlarız? enjektör işemesi tamiri

Enjektör işemesinin belirtileri nelerdir?

Enjektörde meydana gelen sorunların kendisini hemen belli ettiğini özellikle açıklamak istiyoruz. Bu durumu gösteren en önemli belirtilere birlikte göz atalım.

Öncelikli olarak Enjektörde sorun olduğunu gösteren en önemli göstergenin araçların rölantisinde meydana geldiğini belirtelim. Enjektörde sorun varsa araçlarınızın rölantisini titrediğini ve aşırı bir şekilde sallantı içerisinde olduğunu görebilirsiniz.

LPG’li araçlarda özellikle gaz yememe sorununun meydana gelmesi de Enjektörde sorun olduğunu göstermektedir. Bu yüzden de bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman Enjektörde sorun olabileceğini düşünebilirsiniz.

Aracın normal şartlarda göstermiş olduğu performansın dışında bir performans göstermesi de, Enjektörde sorun olduğunu bizlere göstermektedir. Performans olarak iyi anlamda değil, tabiî ki de kötü anlamda performanstan bahsediyoruz.

Yakıt tüketimi konusunda da araçlarınızın her zamankinden daha fazla tüketim ortaya koyması, Enjektörde sorun olduğunuz bizlere göstermektedir. Bu yüzden aracınız ile normalde yaptığınız km’den daha bir mesafe yapıyorsanız Enjektörlere baktırmanız gerekir.

Enjektörde sorun olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir diğer emare, araçlarımızın egzozundan çıkan dumanın rengidir. Enjektörde meydana gelen arızadan sonra araçlarımızın egzozundan çıkan duman rengi farklı olmaktadır. www.aykutsaritas.com

Enjektörde sorun olduğunu gösteren bir diğer durum da motorun normal şartlardan daha yüksek sesli ve sarsıntılı bir şekilde çalışmasıdır. Yani aracınızı çalıştırdığınız zaman aracınızın motor kısmı her zamankinden farklı çalışıyor ise bunun Enjektör kaynaklı bir sorun olması akla gelmelidir.

Enjektörde sorun olduğunu gösteren bir diğer belirti ise aracın zor çalışmasıdır. Aracınız eğer her zamankinden daha zor çalışıyorsa, enjektörde bir sorun olması muhtemeldir.

www.otomobil.pro Adresinden otomobiller hakkında daha detaylı bilgi ve paylaşımı bulabilirsiniz. Otomobil.pro türkiyenin otomobil sitesidir.


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir