Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır? Baskı balata bitmesi, otomobillerde sık görmeye alıştığımız arızalar arasında yer almayan bir durumdur. Baskı balata bitmesi hakkında merak edilen detayları siz değerli okurlarımıza kısaca açıklamak istiyoruz. Günümüzde sık karşılaşılan otomobil arızaları hakkında www.otomobil.pro otomobil editörü tarafından hazırlanan kısa bilgilendirme yazılarına devam ediyoruz.  Bu yazıların amacı, sürücüler tarafından kolaylıkla halledilebilen bazı sorunlara dikkat çekmek.

Bu konuda aracınızın sizlere birçok belirti göstereceğini öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. Ancak en çok baskı balatanın bittiğini gösteren belirtinin aracınıza gaz vermenize rağmen aracınızın istenilen performansı bir türlü göstermemesi baskı balatanızın bittiğini en büyük göstergesi olacaktır.

Bunun dışında baskı balatanın bittiğini gösteren bir diğer detay da aracınızın debriyajının her zamankinden daha yukarıda kavramasıdır. Yani aracınızın debriyajı yukarıda kavrama başladığı zamanlarda aracınızın baskı balata ömrünün sonuna geldiğini sizlerde anlamış olabilirsiniz. Baskı Balata nasıl biter

Debriyaj kavrama noktası olarak debriyajın kavrama noktasının giderek azalmasının meydana gelmesi sorunun ortaya çıkacağının en büyük göstergesi olacaktır.

Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır
Baskı Balatanın Azaldığı Nasıl Anlaşılır

Debriyaj pedalında zaman içerisinde sertleşme meydana gelmesi de aracın performans olarak baskı balata ömrünün bittiğini en büyük göstergesi olacaktır.

Baskı balatanın bittiğini gösteren bir diğer durumda, aracın ilk kalkış anında ani bir şekilde titreme meydana getirmesinden olabilir. Yani aracınız ile ilk kalkış anında bir titreme meydana geliyorsa bu durumun aracınızın baskı balatasında bitiş meydana geldiğini gösterdiğini görebilirsiniz.

Son olarak ise aracın dolu olduğu bir zaman içerisinde meydana gelen performans kaybı da aracın baskı balatasında bitiş meydana geldiğini sizlere göstermektedir.


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir