Araçlarda Baskı Balata Süresi Ne Kadardır?

Araç sahiplerinin merak ettiği konuların başında gelen baskı balata süresi hakkında merak ettiğiniz detayları buradan sizlere açıklamak istiyoruz.  Araçlarda Baskı Balata Süresi Ne Kadardır?

Aracınızın baskı balatası bitik mi değil mi? Bunu anlamak için dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğuna değinelim… Baskı balatanın bitik olup olmadığını olmadığını anlamak için ilk yapmanız gereken şey, aracınızı hareket ettirmeden önce birinci vitese almak ve aracın hareket etmesini sağlamaktır. Bu süre içerisinde eğer debriyajınız her zamankinden daha yukarıda kavrama yapıyor yani aracın hareket etmesini sağlıyorsa aracınızın baskı balatası bitmek üzeredir. Baskı balatanın bitik olduğunu anlamanın en kolay yolu budur.

Bu durum dışında aracınızın normal bir şekilde kavrama yapıyor ancak buna rağmen aracınızın motor devrinde daha düşük bir artış meydana geliyorsa bu da aracınızın baskı balata düzeyinde bir düşüş meydana geldiğinin göstergesi olacaktır.

Baskı balata ortalama ömrü

Baskı balataların ömrünün tamamen kullanıma bağlı olduğunu öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. ancak ülkemizde ki araç kullanıcılarının baskı balata konusunda ortalama olarak 70 Bin KM ile 100 Bin KM arasında bir baskı balata değiştirdiklerini buradan açıklamak istiyoruz. yine tekrarlamakta fayda var tamamen kullanıcıların araçlarını kullanmalarına bağlı olarak bu sürenin düşüş veya artış gösterdiğini belirtelim.

Baskı balatanın bitmesine neden olan etmenler

Baskı balataların bitmesine neden olan etmenler arasında ilk sırada kullanıcıların yaptığı hata olarak debriyajı yarım kullanmak gelmektedir. Yani kullandığınız aracın debriyajınıza yarım bir şekilde basarak aracı kullanmanız aracınızın baskı balatasında sorun meydana gelmesine neden olmaktadır.

Bunun dışında baskı balatanın bitmesine neden olan bir diğer unsurda özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde meydana gelmektedir. Dur kalk yapan sürücülerin devamlı olarak debriyajı kullanması da araçlarda baskı balata ömrünün kısa süre içerisinde sona ermesine neden olmaktadır. Araçlarda balata ömrü

Son olarak ise bilmeniz gereken bir durum, aracınızı kullandığınız sırada sol ayağınızın debriyaj üzerinde kalması da aracın baskı balatasının kısa sürede bitmesine neden olmaktadır. Bu yüzden debriyaj ile işiniz bittiği zaman mutlaka ama mutlaka sol ayağınızı debriyajın hemen yanında bulunan boş kısma koymanızı öneriyoruz. Aksi durumda uygulanacak olan ufak bir baskı da baskı balatanın bitmesine neden olmaktadır. Baskı balata ömrü


Göz Atın!

Rot ve Balans Ayarı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Yapılır?

Sizlere bu yazımıda, araç lastiklerimizin belli düzlemde sağlıklı gidebilmesini sağlayan rot ve balans ayarlarından bahsedeceğiz. Bozulduklarında büyük sorunlar çıkartan tekerlek ayarlarının nasıl düzeltilebileceği konusunda da bilgi vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir